Dwoje dzieci. Ona jest sierotą ukrywającą się w ogrodach sułtana, on młodym księciem znudzonym dotychczasowymi zajęciami. Ona pod osłoną nocy opowiada mu historie, które zostały zapisane ciemnym tuszem na jej powiekach, on każdego wieczoru przynosi jej w zamian jedzenie. Pochodzą z różnych światów, jednak coś ich połączyło. Ona dzięki niemu już nie jest taka samotna, on dzięki niej poznaje baśniowe historie ludzi, zwierząt i potworów.
„Opowieści Sieroty: W Ogrodzie Nocy” to dziewiąta z kolei powieść wydana w serii Uczta Wyobraźni wydawnictwa MAG. Autorka, Catherynne M. Valente, w swojej twórczości inspiruje się mitami, legendami oraz baśniami, a jej książki i opowiadania, w większości, są jej własnymi wizjami znanych historii. Powieść ta jest zatem nową wersją dawno opowiedzianej bajki - i to nie byle jakiej, bo „Baśni z tysiąca i jednej nocy” – utworu zaliczanego do arcydzieł literatury światowej. Nie jest to jednak tylko przekład tych samych historii z nowymi bohaterami czy miejscami, ale wykorzystanie głównie struktury w jakiej „Baśnie…” zostały napisane.
Budowa powieści jest podobna do równania matematycznego zawierającego bardzo (bardzo!) dużo nawiasów. „W ogrodzie nocy” składa się z dwóch ksiąg, a każda z nich posiada swój przewodni nawias: Księga Stepu – Opowieść o księciu i gęsi, natomiast Księga Morza – Opowieść o bladej dziewczynie. Obie historie opowiadane są bohaterom (Leander i Śnieg) przez przypadkowo spotkane osoby (wiedźma i tkaczka sieci), aby w trakcie stać się teraźniejszością i wciągnąć dotychczasowych słuchaczy w dalszy bieg wydarzeń. Każda kolejna historia przedstawia wydarzenia oraz bohaterów, które łączą się ze sobą nie tylko w danej księdze, ale także między nimi (historia Eyvinda czy Magadin). W każdej opowieści autorka dawkuje nam małe fragmenty, które z czasem zaczynają tworzyć pełne obrazy. Spodobał mi się szczególnie sposób wprowadzania nowych postaci – w jednej historii poznajemy teraźniejsze życie danego bohatera, w innej dowiadujemy się jak wyglądała jego przeszłość i co doprowadziło go do obecnego momentu.
![]() |
Księga stepu |
![]() |
Księga morza |
Dla kogo jest ta książka? Teoretycznie dla każdego, kto lubi fantastyczne historie - powinna spodobać się zarówno dzieciom, jak i dorosłym, początkującym oraz doświadczonym „czytaczom”. Jednak z racji wydania książki w serii, na którą uwagę zwraca dość wąskie grono zainteresowanych, wiele osób zapewne ominie tę lekturę. Dlatego też mogę z czystym sumieniem apelować do osób, które dopiero pragną rozpocząć swoją przygodę z Ucztą Wyobraźni, ale nie mają pewności czy te książki są dla nich odpowiednie. „Opowieści sieroty” jest jedną z „najlżejszych” pozycji w UW i zdecydowanie warto rozpocząć tę „ucztę” właśnie od tej powieści.
Ocena: 9/10
Ocena: 9/10
"Opowieści sieroty" wymagają dużo skupienia, ale satysfakcja z ich przeczytania jest ogromna. Pomimo pewnych trudności w czytaniu takiej literatury, jest ona warta czasu z nią spędzonego. Niewiele książek potrafi na długo pozostać w naszej świadomości, a "Opowieści sieroty" pozostają.
OdpowiedzUsuń